خانه » مطالب آموزشی » توقیف ماشین برای مهریه چقدر طول میکشد

توقیف ماشین برای مهریه چقدر طول میکشد

توقیف خودرو نیز یکی از کارهایی است که به عنوان مهریه با توجه به میزان توانایی فرد، میتوان انجام داد که از این طریق زن به حق مالی خود می رسد. برای گرفتن مهریه اگر قصد دارید در زمان کمتر به نتیجه قطعی برسید بهتر است با وکیل مهریه در کرج مشاوره کنید. وکیل افشین مرادی با بیش از 15 سال سابقه آماده همکاری با شما می باشد.

توقیف خودرو برای مهریه

این روزها طلاق به دلیل مسائل مختلف افزایش پیدا کرده و مهریه در این موضوع، حرف اول را میزند. مهریه درست بعد از جاری شدن عقد متعلق به زن می شود ولی به طور کلی این مبحث بعد از جدایی بیان میشود. مقدار مهریه بستگی به نظر افراد، متفاوت است و هر چیزی که ارزش اقتصادی داشته باشد، مهریه محسوب می شود مانند پول، سکه، طلا، آپارتمان، خودرو و … چون میتوان آنها را تبدیل به پول کرد.

توقیف خودرو برای مهریه
توقیف خودرو برای مهریه

برای این کار فرد باید به دادگاه یا اجرای ثبت اسناد مراجعه و اقدام کند.

اگر شخص بخواهد از طریق دادگاه این کار را انجام دهد، باید دادخواستی با عنوان مطالبه مهریه ارائه دهد و اگر دادخواستِ داده شده قابل قبول شود، فوراً خودرو توقیف می شود و مرد حق تغییر نام سند به دیگری را ندارد.

توقیف ماشین برای مهریه چقدر طول میکشد؟

اگر شخص بخواهد از راه اجرای ثبت اسناد این کار را انجام دهد، برای مرد ابلاغی صادر می شود و به مدت 10 روز به وی فرصت می دهد که در مهریه را پرداخت کند، اگر این کار را انجام ندهد، زن 3 روز فرصت دارد خودرو را معرفی کرده تا آن را توقیف کنند و آن ابلاغ به دست پلیس راهور داده می شود و از آن طریق انجام می شود.

وکیل مهریه در کرج
وکیل مهریه در کرج

در بعضی موارد، خودرویی که قراراست  توقیف شود، در رهن یکی از شرکت های خودروسازی قرار دارد، همچنان می توان توقیف شود ولی میزان بدهکاری وی غیرقابل رهن مجدد است و فقط مبلغ پرداخت شده تا آن تاریخ را می توان بابت مهریه توقیف کرد.

مثلا اگر خودرویی 150 میلیون تومان ارزش داشته باشد، و همان خودرو در دهن باشد، اگر 50 میلیون از قسطی که باید پرداخت می کرد، پرداخت کرده است، و همچنان 100 میلیون دیگر باید پرداخت کند، مهریه ای که به عنوان توقیف خودرو به زن تعلق میگیرد، 50 میلیون تومان است.

اگر زن قصد دارد خودروی توقیف شده را به نام خود بزند، در صورتی این حکم قابل اجرا است که خریداری جز او وجود نداشته باشد.

و در آخر یک احتمال برای رفع توقیفی خودرو وجود دارد، آن این است که آن خودرو وسیله ی کار مرد باشد و از طریق آن کسب درآمد میکند و برای زندگی اش ضرورت دارد، و البته ماشین گران قیمتی نباشد؛ و اگر بتواند موارد ذکر شده را ثابت کند، میتواند تقاضای رفع توقیف کند که خودرو زن تعلق نخواهد گرفت.

اگر ماشین به عنوان مهریه توقیف شود، مرد حق هیپ گونه تصرفی در آن نخواهد داشت پس زن برای اطمینان حاصل کردن، میتوان از پارکینگ برای آن استفاده کند. همچنین می توان سند خودرو را نیز توقیف کرد با این هدف که امکان هیچ خرید و فروشی برای وی فراهم نباشد.

رسیدگی به این حکم در دادگاه به صورت فوری انجام می شود و حدود 1 هفته زمان می برد ولی زن باید تقاضای اموال بلامعارض کند، اگر این کار را نکند، دادگاه باید از اموال مرد استعلام کند و نتیجه ی استعلام باید صبر کرد.

لازم است به این نکته پرداخت که قبل از این که ابلاغ توقیف خودرو صادر شود، مرد می تواند اموال و دارایی هایی که به نامش است را به شخص دیگری منتقل کند.

وکیل برای توقیف خودرو بعنوان مهریه در کرج
وکیل برای توقیف خودرو بعنوان مهریه در کرج

جمع بندی

توقیف خودرو برای مهریه یکی از مواردی است که در قانون پیش بینی شده است که زن میتواند از طریق آن مهریه خود را وصول کند. در صورتی که قصد اقدام برای گرفتن مهریه را دارید با وکیل افشین مرادی، بعنوان بهترین وکیل مهریه کرج در تماس باشید.

3/5 - (4 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *