خانه » خدمات وکالت در کرج » وکیل نفقه در کرج، مشاوره تخصصی برای گرفتن نفقه

وکیل نفقه در کرج، مشاوره تخصصی برای گرفتن نفقه

” نفقه” به مالی گفته می‌شود که مرد موظف است برای تامین هزینه‌های زندگی زن و فرزند خود در زمینه‌های مختلف از جمله خانه، لباس، دارو، غذا و اثاثیه‌ی منزل بپردازد. و اگر امتناع کند به کمک وکیل نفقه در کرج می‌توانید موضوع را پیگیری کنید.

با وجود اینکه پرداخت نفقه از نظر قانون ضروری است اما متاسفانه برخی از افراد به دلایل مختلف از جمله بی‌اطلاعی یا کم‌اطلاعی از حقوق و تکالیف خود در این زمینه از پرداختن نفقه طفره می‌روند و یا نمی‌توانند نفقه‌ای که حق آنها است را بگیرند. درحالیکه اگر این افراد با وکیل متخصص در امر نفقه مشورت کنند، مشکلات آنها کاهش می‌یابد و از به وجود آمدن مشکلات جدید و بغرنج‌تر شدن شرایط نیز جلوگیری می‌شود.

نفقه به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

نفقه به دو گروه از افراد، یعنی زوجه و اقارب نسبی در خط عمودی تعلق می‌گیرد و به این ترتیب به فرزند نیز نفقه تعلق می‌گیرد زیرا فرزند مربوط به دسته‌بندیِ اقارب نسبی در خط عمودی است.

مشاوره تخصصی با وکیل نفقه در کرج و البرز
مشاوره تخصصی با وکیل نفقه در کرج و البرز

قرابت در خط مستقیم، رابطه‌ی خونی میان دو نفر است که یکی از آنها به صورت باواسطه (نوه) و بی‌واسطه (فرزند) از دیگری تولد یافته باشد. نام دیگر قرابت نسبی در خط مستقیم، قرابت نسبی در خط عمودی است.

بهترین وکیل نفقه در کرج

برای گرفتن نفقه خود و یا نفقه فرزند، همین الان با وکیل افشین مرادی تماس بگیرید و از مشاوره تخصصی بهره مند شوید.

 همان‌گونه که زوجه دارای حق و حقوقی است، فرزند نیز حق و حقوقی از جمله نفقه دارد که مرد باید آنها را تامین کند و پرداخت نفقه از نظر قانون، جزو وظایف مرد است.

از دید بسیاری از حقوق‌دانان، یک تفاوت عمده میان نفقه همسر و نفقه فرزند این است که در مورد نفقه فرزند، وجود تواناییِ مالیِ پدر در پرداخت نفقه ضروری است و اگر او از توان مالیِ مطلوبی برخوردار نباشد، نباید مجبور و ملزم به پرداخت همه‌ی نفقه مقرره شود.

این به این معنا است که در حالت ضعیف بودن توان مالیِ مرد، میزان نفقه فرزند نسبت به درآمد مرد تغییر می‌کند. درحالیکه مرد حتی در شرایطی که توان مالیِ ضعیفی داشته باشد، باز هم ملزم به پرداخت نفقه مقررشده به زن است.

رسیدگی به موضوع نفقه نیاز به همراهی یک وکیل نفقه خوب در کرج دارد. پس اگر دوست دارید نتیجه مطلوب را در دعاوی نفقه بگیرید حتما جهت مشاوره با ما تماس بگیرید.

در این مقاله، مقوله‌ی نفقه زن و نفقه‌ی فرزند و موارد مرتبط با این دو نوع نفقه در قالب دو موضوع جداگانه بررسی شده است.

نفقه زن چیست؟

قانون مدنی، پرداخت نفقه زن را به عنوان یک تکلیف بر عهده شوهر قرار داده و بر اساس ماده 1106 این قانون، در عقد دائم نفقه زن بر عهده شوهر است. از نظر عرف و شرع، نفقه به شرطی به زوجه تعلق می‌گیرد که زوجه از زوج تمکین کند ضمن اینکه در مورد عقد موقت، نفقه منظور نمی‌شود مگر اینکه در شروط عقد آورده شود. میزان نفقه، مبلغ ثابتی ندارد و اگر زن و شوهر در خصوص آن توافق نکنند، تعیین میزان آن توسط کارشناس انجام می گیرد.

مجازات عدم پرداخت نفقه‌ی زن

بر اساس ماده‌ی ۶۴۲ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی، اگر مرد با وجود داشتن توانایی مالی، نفقه‌ی همسر خود را پرداخت نکند، دادگاه می‌تواند او را از سه ماه و یک روز تا پنج ماه به حبس محکوم کند.

وکیل متخصص نفقه برای گرفتن نفقه در کرج
وکیل متخصص نفقه برای گرفتن نفقه در کرج

شرایط تعلق گرفتن نفقه به زن

در صورت وجود دو شرط کلی، نفقه به زن تعلق می‌گیرد:

 • 1. عقد دائمی باشد.
 • 2. زن از مرد در موردِ مواردی که قانون تعیین کرده، تمکین کامل (تمکین عام و خاص) کند.
مرتبط:   بهترین وکیل طلاق در کرج ⚖️ [+15 سال تجربه] ✔️مشاوره رایگان

نفقه‌ی زن برای چه مواردی است؟

ماده 1107 قانون در این زمینه تعیین تکلیف کرده و از نظر قانون، نفقه زوجه شامل همه‌ی نیازهای متعارف زن است از قبیل:

 • اثاثیه منزل،
 • هزینه‌های درمانی و بهداشتی،
 • مسکن،
 • خوراک،
 • لباس و خادم در صورت نیاز به دلیل وجود بیماری یا نقصان و یا به دلیل عادت).

البته غیر از این نیازها سایر نیازهای متعارف زن نیز جزء موارد پرداخت نفقه محسوب می‌شود. جهت دریافت اطلاعات تکمیلی و مشاوره با وکیل نفقه در کرج همین الان با ما تماس بگیرید.
نفقه‌ی زن باید متناسب با شرایط و وضعیت او باشد.

خدمات شامل:نفقه زن، نفقه فرزند
نیاز به مشاوره اولیهدارد
طرح شکایتانجام می‌شود
پیگیری پروندهانجام می‌شود
لیست خدمات وکیل نفقه در کرج

نحوه‌ی محاسبه نفقه‌ی زن

محاسبه نفقه‌ی زن فرمول و روش ثابتی ندارد و بر اساس عوامل مختلفی تعیین می‌شود که ممکن است مقدار آن پس از به پایان رسیدن هر سال تغییر کند. کارشناس مربوطه و دادگاه، میزان نفقه را با توجه به موارد مختلفی از قبیل:

 • وضعیت اقتصادیِ جامعه،
 • میزان تحصیلات زوجه،
 • شرایط اقتصادی و اجتماعی و معیشتی خانواده‌ی پدریِ زوجه،
 • شان اجتماعی و جایگاه خانوادگی زوجه،
 • سن زوجه،
 • نیازهای ضروری زوجه و میزان درآمد زوج محاسبه و تعیین می‌کنند. 

نفقه‌ی فرزند چقدر است؟

از جمله افرادی که طبق قانون نفقه به وی تعلق می‌گیرد فرزندان هستند. پدر موظف است به فرزند پسر و دختر خود نفقه بدهد. در ادامه به بررسی شرایط نفقه فرزند می‌پردازیم.

وکیل برای گرفتن نفقه فرزند در کرج
وکیل برای گرفتن نفقه فرزند در کرج

نفقه‌ی فرزند بر عهده چه کسانی است؟

طبق ماده ۱۱۹۹ قانون مدنی، نفقه‌ی اولاد برعهده‌ی پدر است.
پس از فوت پدر یا عدم قدرت او به انفاق به عهده‌اجداد پدری است با رعایت الاقرب فالاقرب.
درصورت نبودن پدر و اجداد پدری و یا عدم قدرت آنها نفقه برعهده مادراست.
هرگاه مادر هم زنده و یا قادر به انفاق نباشد، با رعایت الاقرب فالاقرب به عهده‌ی اجداد و جدات مادری و جدات پدری واجب‌النفقه است و اگر چند نفر از اجداد و جدات مزبور از حیث درجه‌ی اقربیت مساوی باشند، نفقه را باید به حصه متساوی تادیه کنند. 

برای گرفتن نفقه فرزند خود، همین الان با بهترین وکیل نفقه کرج تماس بگیرید و در کمترین زمان، با کاری حرفه ای به نتیجه مطلوب برسید.

مجازات عدم پرداخت نفقه‌ی فرزند

اگر پدراستطاعت مالیِ کافی داشته باشد اما از پرداخت نفقه خودداری کند، حکم مربوط به آن از نظر قانون مجازات اسلامی و قانون حمایت از خانواده، حبس تعزیری درجه 6 است.

مراحل شکایت در این زمینه به این ترتیب است که باید یک شکواییه توسط مادر و یا خود فرزند (خودِ فرزند در صورت داشتن گواهی رشد) در دفتر خدمات قضایی ثبت شود و پس از این امر، روند رسیدگی در دادسرا و دادگاه کیفری آغاز می‌شود.

نفقه‌ی فرزند برای چه مواردی است؟

به طور کلی در قانون در مورد شرایط دریافت نفقه از جمله سن و همچنین در مورد مصداق‌های نفقه (به‌ویژه در مورد فرزند پسر) اختلا‌ف‌هایی وجود دارد.

به طور کلی می‌توان گفت نفقه‌ی فرزند شامل موارد مختلف از جمله:

 • لباس،
 • خوراک،
 • اثاثیه‌ی منزل،
 • نیازهای درمانی و مسکن است. 

سن فرزند برای دریافت نفقه

در قانون و شرع، سن معینى براى متوقف کردنِ دادنِ نفقه به فرزندان در نظر گرفته نشده و قانون در این مورد واضح نیست.البته طبق ماده ۱۱۹۷ قانون مدنی، کسی مستحق نفقه است که ندار باشد و نتواند به وسیله‌ی داشتن شغل وسایل معیشت خود را فراهم آورد. این ماده جزو مهمترین ملاک‌های تصمیم‌گیریِ قضات است.

وکیل خوب برای گرفتن نفقه در شهر کرج
وکیل خوب برای گرفتن نفقه در شهر کرج

طبق یک نظر، فرزندان پسر در صورت اتمام دوره سربازی و بالا بودن سنشان بیشتر از ۱۸ سال اگر تواناییِ کار کردن داشته باشند، مستحق دریافت نفقه نیستند، اما در مورد فرزند دختر اگر دختر شغلی نداشته باشد، تا زمان ازدواج خود مستحق دریافت نفقه است.

مرتبط:   بهترین وکیل حضانت در کرج ⚖️ [+15 سال سابقه] گرفتن حضانت فرزند

طبق یک نظر دیگر تا زمانی که فرزندان شغل و درآمد مشخص نداشته باشند، پدر باید نفقه‌ی آنها را پرداخت کند. نکته مهم در این زمینه است که تا زمانى كه دختر ازدواج نکرده و یا پسر مشغول به تحصیل باشد به کارمندان دولت، حق اولاد پرداخت مى‌شود.

سوالات متداول

نحوه تعیین نفقه‌ی فرزند

در صورتی که طرفین دعوا در مورد میزان نفقه‌ی فرزند به توافق نرسند، دادگاه برای تعیین نفقه‌ی فرزند از کارشناس مربوطه کمک می‌گیرد و این کارشناس با در نظر گرفتن عوامل مختلف از جمله وضعیت اقتصادیِ جامعه، کلان یا کوچک بودن شهر محل زندگیِ فرزند، شغل والدین، مقطع تحصیلیِ فرزند و نیازهای فرزند مبلغ نفقه را تعیین می‌کند. (مبلغ نفقه ممکن است از سالی به سال دیگر تغییر کند.)

وکیل نفقه چه کسی است؟

جهت مشاوره تخصصی با وکیل نفقه با شماره 09129530855 تماس بگیرید. وکیل نفقه مانند سایر وکلا پروانه وکالت و سایر ویژگی‌ها و مهارت‌های کلی و مورد نیاز برای وکیل بودن را دارا است اما حوزه نفقه را به عنوان حوزه تخصصی خود یا یکی از از حوزه‌های تخصصی خود انتخاب کرده و در این حوزه فعالیت می‌کند.

آیا به فرزند نامشروع نیز نفقه تعلق می‌گیرد؟

دیوان عالی کشور با صدور رای وحدت رویه که به منزله‌ی قانون است، وضعیت نفقه‌ی فرزند نامشروع را مشخص کرده و طبق این رای، نفقه به فرزند نامشروع نیز تعلق می‌گیرد. همچنین والدین فرزند نامشروع باید حضانت او را عهده‌دار شوند و برای او شناسنامه بگیرند.

مزایای کمک گرفتن از وکیل برای نفقه در کرج

 1. کمک به کاهش تنش میان زوجین در طی مراحل پیگیریِ نفقه

با توجه به اینکه دریافت نفقه زن یا فرزند معمولاً با تنش‌های خاص خود برای طرفین یعنی زن و شوهر همراه است، وجود یک وکیل نفقه کمک می‌کند تا تنش و اصطکاک کمتری بین آنها به وجود آید و آسیب‌های روحی و مالیِ کمتری ایجاد شود. وکیل نفقه در مواردی که اختلافات و درگیری‌ها خیلی شدید می‌شود می‌تواند طرفین را به آرامش دعوت کند. همچنین افرادی که از وکیل برای پیگیریِ امور نفقه کمک می‌گیرند  می‌توانند این امور را به دست او بسپارند و خودشان نیازی نیست در دادگاه حاضر شوند. (این مسئله به‌ویژه در شرایطی که طرفین دعوی  تمایلی به حضور در دادگاه و یا دیدن یکدیگر ندارند، اهمیت خاصی پیدا می‌کند.)

 1. اطلاع از قوانین و حقوق و تکالیف به کمک راهنمایی‌های وکیل نفقه: 

بسیاری از از افراد از قوانین و حقوق و تکالیف خود در زمینه‌ی نفقه اطلاعات کافی یا جامع ندارند که این امر موجب دامن‌زده‌شدن به مشکلات می‌شود درحالیکه وجود یک وکیل نفقه باعث می‌شود افراد بتوانند به حقوق و تکالیف خود در این مورد واقف شوند که در این حالت، احتمال پایمال شدن حق کاهش می‌یابد.

 1. امکان انجام اقدامات لازم توسط وکیل نفقه در صورت عدم پرداخت نفقه توسط مردی که استطاعت مالی دارد:

در صورتی که مرد شرایط مورد نیاز و استطاعات مالیِ کافی برای پرداخت نفقه را دارد اما نفقه نمی‌دهد، وکیل می‌تواند اموال شناسایی‎‌شده‌ی مرد را توقیف کند، حکم جلب او را بگیرد و همچنین در صورت اثباتِ پرداخت نشدن نفقه، طلاق زن را بگیرد.

 1. افزایش سرعت در به‌نتیجه رسیدن پرونده و کاهش احتمالِ پیچیده‌ و بغرنج شدن پرونده:
مرتبط:   مشاوره تخصصی با وکیل الزام به تمکین در شهر کرج

 وجود یک وکیل نفقه کمک می‌کند تا سرعت به نتیجه رسیدن پرونده افزایش یابد و از احتمال پیچیده و بغرنج شدن پرونده کاسته شود.

 1. احقاق حق افرادی که به هر دلیلی نمی‌توانند از حقوق خود در زمینه‌ی نفقه دفاع کنند: 

برخی از افراد به دلایل مختلف از جمله موانع شخصیتی یا مشکلات جسمی نمی‌توانند از حقوق خود از جمله حقوق خود در زمینه نفقه دفاع کنند. وجود یک وکیل نفقه‌ی خوب می‌تواند به آنها در این زمینه کمک شایانی کند.

 1. امکان سپردنِ مراحل مربوط به پیگیریِ مطالبه و دریافت نفقه به وکیل:

افراد می‌توانند کارهای مربوط به مطالبه و دریافت نفقه‌ی خود را به وکیل خود بسپارند و یا با بهره‌مندی از همراهیِ او این کارها را انجام دهند. 

 1. تسهیل روند، کاهش هزینه‌ها و جلوگیری از هزینه‌های اضافی: اگر وکیل همه‌ی خصوصیات و مهارت‌های مورد نیاز از جمله دانش و تجربه کافی را داشته باشد، می‌تواند کارآمدترین و سریع‌ترین روش‌ها را برای پیگیریِ پرونده انتخاب کند و روند کار را از این طریق تسهیل کند که این امر موجب کاهش هزینه‌ها و جلوگیری از ایجاد هزینه‌های اضافی می‌شود.

ویژگی‌ها و مهارت‌هایی که یک وکیل نفقه‌ی‌ خوب در کرج باید داشته باشد

یک وکیل نفقه‌ی خوب در کرج، غیر از وظایف ذاتی در قبال موکل خود، یک‌سری ویژگی‌ها و مهارت‌های کلی نیز باید داشته باشد که در زیر به مهمترینِ آنها اشاره می‌کنیم:

 1. داشتن تحصیلات کاملاً مرتبط
 2. داشتن تجربه کافی و تلاش در جهت غنی‌تر کردن تجربه و مهارت در راستای ارتقای کیفیِ پیگیریِ پرونده‌های نفقه
 3. تسلط کامل بر همه‌ی قوانین مربوطه در زمینه نفقه و سایر زمینه‌های مربوطه و همچنین به‌روز نگه داشتن دانش حقوقیِ خود در این زمینه
 4. تواناییِ تجزیه و تحلیل و قدرت رسیدن به درک درست در مورد مسائل مرتبط به مسئله نفقه
 5. داشتن روحیه مطالعه و تحقیق و جستجوگری
 6. داشتن روحیه تلاش‌گری برای احقاق حق و تحقق عدالت
 7. داشتن اعتماد به نفس و روحیه قوی
 8. داشتن صبر و حوصله و پشتکار فراوان 
 9. ریزبین بودن و بهره‌مندی ازمیزان هوش مورد نیاز برای شغل وکالت
 10. داشتن اِشراف به همه‌ی رویه‌های قضایی و حقوقیِ مربوطه در زمینه نفقه
 11. داشتن سرعت عمل بالا و دقت فراوان
 12. اشراف کامل به جنبه‌های مختلف پرونده
 13. انتخابِ سریع‌ترین و کارآمدترین روش‌های به نتیجه رساندن پرونده‌های نفقه

مهمترین وظایف وکیل نفقه در کرج

وکیل نفقه در قبال موکل خود وظایف مهمی بر عهده دارد که در زیر به آنها اشاره می‌شود:

 1. پاسخ دادن به سئوالات موکل به صورت دقیق و شفاف 
 2. خوش‌قول و خوش‌اخلاق بودن 
 3. رازدار بودن، قابل اعتماد بودن و امانت‌دار بودن
 4. دفاع همه‌جانبه از حقوق موکل
 5. ارائه توضیح به موکل در مورد روال کار و قوانین و هرچیزی که لازم است موکل بداند از جمله حقوق و تکالیف.
 6. پیگیریِ پرونده و مراحل کار و همچنین گزارش دادن اطلاعات پرونده و روال پرونده به موکل
 7. خودداری از تبانی با طرف مقابل پرونده
 8. دلسوز بودن و صادق بودن
 9. منصف و اخلاق‌مدار بودن 
 10. تلاش در جهت حل مشکلات و اختلافات به صورت صلح‌آمیز
 11. خودداری از دادن وعده‌های غیرمنطقی و غیرقابل عملی‌شدن
 12. وارد نکردن فشار مالی به موکل به‌ویژه در شرایطی که موکل در شرایط مالیِ نامطلوبی قرار دارد
 13. جلوگیری از پیچیده یا پیچیده‌تر شدن پرونده
 14. جلوگیری از کشیده شدن موکل به سمت انجام کارهای غیرضروری و بیراهه‌ها 
 15. انجام همه‌ی بررسی‌های مورد نیاز و کسب همه‌ی اطلاعات مورد نیاز به منظور انتخاب بهترین و سریع‌ترین روش برای پیگیریِ کارهای پرونده نفقه 
وکیل متخصص نفقه برای گرفتن نفقه در کرج
وکیل متخصص نفقه برای گرفتن نفقه در کرج

شماره تماس وکیل نفقه در کرج

همانطور که گفتیم طبق قانون، نفقه هم به زن تعلق میگیرد و هم مرد باید نفقه فرزندان را بپردازد. در صورتی که شوهر (پدر) از پرداخت نفقه خودداری میکند با مشاوره و همکاری با بهترین وکیل نفقه کرج میتوانید نسبت به دریافت حکم نفقه اقدام کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *