خانه » مطالب آموزشی » در مواردی که مهریه مال غیرمنقول انتخاب شود مهریه باید درکجا ثبت شود؟

در مواردی که مهریه مال غیرمنقول انتخاب شود مهریه باید درکجا ثبت شود؟

سوالی که در خصوص مهریه زیاد مطرح میشود این است که تعهد به انتقال مال غیر منقول به عنوان مهریه به چه صورت باید انجام شود و مهریه مال غیر منقول در کجا ثبت میشود؟ در ادامه به بررسی جامع مال غیر منقول در بحث مهریه و نحوه ثبت آن می‌پردازیم.

مال غیر منقول چیست؟

هر مالی که امکان انتقال آن بصورت فیزیکی وجود نداشته باشد را مال غیر منقول میگویند.، بعنوان مثال خانه و زمین جزو اموال غیرمنقول به شمار میروند. حال اگر شما در مهریه خود زمین یا خانه را بعنوان مهریه بیان کرده باشید حکم آن چیست؟

تعهد به انتقال مال غیر منقول به عنوان مهریه

زمانی که مال غیر منقول بعنوان مهریه مشخص میشود، باید دقت کنید که آن مال قبل از عقد وجود داشته باشد و امکان انتقال سند آن قبل از خواندن عقد فراهم باشد.

در مواردی که مهریه مال غیرمنقول انتخاب شود مهریه باید درکجا ثبت شود؟
تعهد به انتقال مال غیر منقول به عنوان مهریه

یعنی اینکه بعنوان مهریه گفته شود که سه دانگ از خانه ای که بعدا شوهر میخرد متعلق به زن باشد، قابلیت وصول ندارد زیرا اصلا مالی وجود نداشته است.

نکات مهم در تعیین مال غیر منقول به عنوان مهریه

  • وقتی یک ملک و مال غیرمنقول به عنوان مهریه زن قرار می گیرد قبل از عقد نکاح باید به زوجه منتقل شود و اگر سند ملک قبل از عقد نکاح به نام زن نشود، دفاتر ازدواج عقد را ثبت نمی کنند.
  • اگر زوجین جور دیگری توافق کنند مشمول مال غیرمنقول با تعریف فوق نمی شود.
  • زمانی که مال غیرمنقول یا ملک به عنوان مهریه در نظر گرفته می شود، می توان سریع آن را وصول کرد و این جمله معروف “مهریه رو کی داده کی گرفته” در مورد مهریه غیرمنقول صدق نمی کند و این نوع مهریه از ضمانت اجرای کافی و لازم برخوردار است.
  • به محض وقوع عقد نکاح مهریه قابل وصول و دخل و تصرف است و با انعقاد عقد ازدواج زن مالک مهریه می شود پس در تعیین مهریه دقت فراوان به خرج دهید و زیر بار تعهدات عجیب و غریب که در توانتان نیست نروید.
  • در مورد مهریه منقول تا میزان 110 سکه مشمول ضمانت اجرای کیفری است اما بیش از آن هرچند نپرداختنش مجازات کیفری در بر ندارد اما همچنان قابل مطالبه و وصول از راه حقوقی است.
  • در مورد مهریه ملک و مهریه غیرمنقول که گاهی توافقاتی مبنی بر انتقال مالی در آینده می شود در واقع مهریه معلق است و مال غیرمنقول نیست بلکه تعهد به تحویل یک مال غیرمنقول است که صحیح است که نوع مال و زمان تصرف و استفاده از منافع آن باید مشخص شود.
مرتبط:   وکیل جهیزیه در کرج، استرداد جهیزیه و پس گرفتن آن

ثبت ملک به عنوان مهریه

اگر قصد دارید ملک را بعنوان مهریه مطرح کنید باید توجه کنید که آن ملک باید در زمان عقد وجود داشته باشد و مدارک لازم برای انتقال ملک بنام زن در زمان عقد در دفتر ازدواج حاضر باشد.

اگر داماد مدارک مرتبط با انتقال ملک را به همراه خود داشته باشد، سردفتر ازدواج میتواند در سند ازدواح مشخصات ملک را درج کند و آن را بعنوان مهریه دختر ثبت کند. بعد از اینکار، دقتر ازدواج موظف است که قباله ازدواج را به دفتر ثبت اسناد رسمی ارسال کند تا بصورت رسمی سند آن بنام زوجه ثبت شود.

خانه ای که بعدا داماد میخرد بعنوان مهریه باشد؟!

در موارد زیادی در هنگام عقد بیان میشود که داماد از خانه ای که بعدها خواهد خرید، 3 دانگ را به همسرش بدهد، اما مالی که هنوز وجود خارجی ندارد را نمیتوان بعنوان مهریه تعیین کرد و این کار از نظر قانونی باطل است.
پس این مورد را در مهریه در نظر نگیرید و توجه کنید که چنین مهریه ای از نظر قانونی قابلیت وصول ندارد.

جمع بندی

در خصوصی که در برای وصول مهریه نیاز به وکیل متخصص مهریه در کرج داشتید، میتوانید با وکیل افشین مرادی جهت وقت مشاوره تماس بگیرید.

3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *